Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth (ZD4A022-D0EM00EZ)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Media thickness | 0.06 – 0.1905 mm |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, PDF, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum label width | 5.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £235.90
Incl. VAT: £283.08
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock:Next Day
In Stock:Next Day
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth (ZD4A022-D0EM00EZ)
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Media thickness | 0.06 – 0.1905 mm |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, PDF, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum label width | 5.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
Description
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth (ZD4A022-D0EM00EZ)
Description
Be free from picking and choosing between reliability, functionality and security. With Zebra’s ZD400 Series 4-inch and 2-inch printers, you’re assured of quality performance for years of operation, key features that keep your business moving forward and unmatched security to prevent downtime and costly cyberattacks. And, with our exclusive Print DNA software suite, these printers are easy to setup, operate, manage and maintain – onsite or remotely.
Everything About it is Easy
When you buy a Zebra ZD400 Series printer, each step is frustration-free. With our exclusive Print DNA software suite, its easy to install, manage, use and secure. Use Print Touch with near field communication (NFC) to pair and print or access how-to videos.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Media thickness | 0.06 – 0.1905 mm |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, PDF, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum label width | 5.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
Excl. VAT: £235.90
Incl. VAT: £283.08
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock:Next Day
In Stock:Next Day
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth (ZD4A022-D0EM00EZ)
Description
Be free from picking and choosing between reliability, functionality and security. With Zebra’s ZD400 Series 4-inch and 2-inch printers, you’re assured of quality performance for years of operation, key features that keep your business moving forward and unmatched security to prevent downtime and costly cyberattacks. And, with our exclusive Print DNA software suite, these printers are easy to setup, operate, manage and maintain – onsite or remotely.
Everything About it is Easy
When you buy a Zebra ZD400 Series printer, each step is frustration-free. With our exclusive Print DNA software suite, its easy to install, manage, use and secure. Use Print Touch with near field communication (NFC) to pair and print or access how-to videos.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Media thickness | 0.06 – 0.1905 mm |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, PDF, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum label width | 5.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £32.25
Incl. VAT: £48.38
Incl. VAT: £97.62
Incl. VAT: £102.51
Incl. VAT: £104.99
Incl. VAT: £131.10
Incl. VAT: £171.57
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.