Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Type: | Label Printer , Shipping Labels Printer |
| Print Labels For: | Amazon, eBay, Shopify & more |
| Resolution: | 203 dpi/8 dots per mm |
| Memory: | 128 MB Flash; 128 MB SDRAM |
| Print Speed: | 4 in./102 mm per second |
| Maximum Print Width: | 4.09 in./104 mm |
| Maximum Label Length: | 39.0 in./991 mm |
| Print Methods: | Thermal Transfer or Direct Thermal |
| Connectivity: | USB |
| Connectivity Type: | Wired |
Buy new:
Get Instant Price – £120.50Price range: Get Instant Price through £120.50 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
| Type: | Label Printer , Shipping Labels Printer |
| Print Labels For: | Amazon, eBay, Shopify & more |
| Resolution: | 203 dpi/8 dots per mm |
| Memory: | 128 MB Flash; 128 MB SDRAM |
| Print Speed: | 4 in./102 mm per second |
| Maximum Print Width: | 4.09 in./104 mm |
| Maximum Label Length: | 39.0 in./991 mm |
| Print Methods: | Thermal Transfer or Direct Thermal |
| Connectivity: | USB |
| Connectivity Type: | Wired |
Description
Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
Key features:
- Print labels for Amazon, eBay, Shopify & more
- 203 dpi print resolution
- USB connectivity
- Uses direct thermal printing (no ink, heat-based)
- Compatible with ZPL / EPL command languages
- Open ACCESS media loading design
- Compact & durable build for desktop environments
Technical Table
| Type: | Label Printer , Shipping Labels Printer |
| Print Labels For: | Amazon, eBay, Shopify & more |
| Resolution: | 203 dpi/8 dots per mm |
| Memory: | 128 MB Flash; 128 MB SDRAM |
| Print Speed: | 4 in./102 mm per second |
| Maximum Print Width: | 4.09 in./104 mm |
| Maximum Label Length: | 39.0 in./991 mm |
| Print Methods: | Thermal Transfer or Direct Thermal |
| Connectivity: | USB |
| Connectivity Type: | Wired |
1 review for Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
Get Instant Price – £120.50Price range: Get Instant Price through £120.50 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
1 review for Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
-
kool tee –
I am absolutely delighted with my purchase of the Zebra printer ZD220 last month from this website. The highlight of my experience was the next-day delivery. As promised, the printer arrived exactly the next day.The product itself is of exceptional quality – it performs flawlessly and has significantly improved my workflow with its efficiency and ease of use. I highly recommend this website for anyone looking for reliable products and top-notch customer service.
Description
Zebra ZD220 label printer Direct thermal 203 DPI 102 mm/sec Wired (ZD22042-D0EG00EZ)
Key features:
- Print labels for Amazon, eBay, Shopify & more
- 203 dpi print resolution
- USB connectivity
- Uses direct thermal printing (no ink, heat-based)
- Compatible with ZPL / EPL command languages
- Open ACCESS media loading design
- Compact & durable build for desktop environments
Technical Table
| Type: | Label Printer , Shipping Labels Printer |
| Print Labels For: | Amazon, eBay, Shopify & more |
| Resolution: | 203 dpi/8 dots per mm |
| Memory: | 128 MB Flash; 128 MB SDRAM |
| Print Speed: | 4 in./102 mm per second |
| Maximum Print Width: | 4.09 in./104 mm |
| Maximum Label Length: | 39.0 in./991 mm |
| Print Methods: | Thermal Transfer or Direct Thermal |
| Connectivity: | USB |
| Connectivity Type: | Wired |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Product type | Label Printers |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| LED indicators | Status |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Display | No |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media thickness | 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC Class B, ICES-003, FCC 15.209; 15.247(d), IC RSS 247, EN 300 328, EN 301 893, EN 62311, cTUVus CE Marking, VCCI, C-Tick, S-Mark, CCC, CU, BSMI, KCC, SABS, IN-Metro, BIS, NOM |
| Page description languages | EPL, EPL2, XML, ZPL, ZPL II |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media types supported | Roll-fed, fan-fold, die cut, continuous with or without black mark, tag stock, continuous receipt paper, wristbands |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| LED indicators | Status |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 197 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 191 mm |
| Weight | 1.1 kg |
Incl. VAT: £150.56
Incl. VAT: £159.04
Incl. VAT: £457.78
Incl. VAT: £631.34
Incl. VAT: £640.19
Incl. VAT: £741.93
Incl. VAT: £905.82
Incl. VAT: £2,653.75
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

kool tee –
I am absolutely delighted with my purchase of the Zebra printer ZD220 last month from this website. The highlight of my experience was the next-day delivery. As promised, the printer arrived exactly the next day.The product itself is of exceptional quality – it performs flawlessly and has significantly improved my workflow with its efficiency and ease of use. I highly recommend this website for anyone looking for reliable products and top-notch customer service.