Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A022-D0EE00EZ)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Black |
| Minimum print length | 99.1 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EZPL |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £304.90
Incl. VAT: £365.88
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
8 In Stock
8 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A022-D0EE00EZ)
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Black |
| Minimum print length | 99.1 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EZPL |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1 kg |
Description
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A022-D0EE00EZ)
Description
ELEVATE YOUR EXPECTATIONS WITH THE ADVANCED, COMPACT PRINTERS, BUILT FOR ENDURING PERFORMANCE
Your operations demand reliable printing. You need enhanced features, security, next-generation technology and management capabilities to help you work smarter and achieve more. Get it all with Zebra’s compact, 2-inch ZD411 desktop printers, designed to fit almost anywhere. Featuring a new architecture and our exclusive Print DNA software suite, they offer enhanced processing power, unmatched security and intuitive setup and operation. Change media quickly with the new media handling design and add capabilities with field-installable options. Connect your way and incorporate wireless capabilities with the optional kit. An extension of the proven ZD400 Series, they’re ready to perform flawlessly for years to come.
ZD411 printers have five LED icons that allow you to instantly see what’s needed to keep your printers up and running, from replenishing media to resolving printer issues. The advanced three-button user interface replaces the typical single-button/single-light interface common in desktop printers.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Black |
| Minimum print length | 99.1 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EZPL |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1 kg |
Excl. VAT: £304.90
Incl. VAT: £365.88
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
8 In Stock
8 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Zebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A022-D0EE00EZ)
Description
ELEVATE YOUR EXPECTATIONS WITH THE ADVANCED, COMPACT PRINTERS, BUILT FOR ENDURING PERFORMANCE
Your operations demand reliable printing. You need enhanced features, security, next-generation technology and management capabilities to help you work smarter and achieve more. Get it all with Zebra’s compact, 2-inch ZD411 desktop printers, designed to fit almost anywhere. Featuring a new architecture and our exclusive Print DNA software suite, they offer enhanced processing power, unmatched security and intuitive setup and operation. Change media quickly with the new media handling design and add capabilities with field-installable options. Connect your way and incorporate wireless capabilities with the optional kit. An extension of the proven ZD400 Series, they’re ready to perform flawlessly for years to come.
ZD411 printers have five LED icons that allow you to instantly see what’s needed to keep your printers up and running, from replenishing media to resolving printer issues. The advanced three-button user interface replaces the typical single-button/single-light interface common in desktop printers.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Black |
| Minimum print length | 99.1 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EZPL |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £29.01
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Product type | Label Printers |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| LED indicators | Status |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Display | No |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media thickness | 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC Class B, ICES-003, FCC 15.209; 15.247(d), IC RSS 247, EN 300 328, EN 301 893, EN 62311, cTUVus CE Marking, VCCI, C-Tick, S-Mark, CCC, CU, BSMI, KCC, SABS, IN-Metro, BIS, NOM |
| Page description languages | EPL, EPL2, XML, ZPL, ZPL II |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media types supported | Roll-fed, fan-fold, die cut, continuous with or without black mark, tag stock, continuous receipt paper, wristbands |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| LED indicators | Status |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 197 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 191 mm |
| Weight | 1.1 kg |
Incl. VAT: £150.56
Incl. VAT: £267.43
Incl. VAT: £457.78
Incl. VAT: £471.22
Incl. VAT: £2,653.75
Incl. VAT: £2,853.94
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.