Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN (ZD23042-30EC00EZ)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £222.86
Incl. VAT: £267.43
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN (ZD23042-30EC00EZ)
Description
Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN (ZD23042-30EC00EZ)
Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN
Technical Table
Excl. VAT: £222.86
Incl. VAT: £267.43
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN (ZD23042-30EC00EZ)
Zebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired Ethernet LAN
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.1905 mm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Supported paper width | 25.4 - 112 mm |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Media thickness | 0.08 - 0.1905 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 11.2 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Core diameter | 1.27 cm |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), |
| Number of fonts | 23 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, |
| Page description languages | EZPL, XML, ZPL II |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix |
| Number of fonts | 23 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum label width | 11.2 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 176 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £29.01
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Product type | Label Printers |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| LED indicators | Status |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Display | No |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media thickness | 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC Class B, ICES-003, FCC 15.209; 15.247(d), IC RSS 247, EN 300 328, EN 301 893, EN 62311, cTUVus CE Marking, VCCI, C-Tick, S-Mark, CCC, CU, BSMI, KCC, SABS, IN-Metro, BIS, NOM |
| Page description languages | EPL, EPL2, XML, ZPL, ZPL II |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 11, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media types supported | Roll-fed, fan-fold, die cut, continuous with or without black mark, tag stock, continuous receipt paper, wristbands |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| LED indicators | Status |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 197 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 191 mm |
| Weight | 1.1 kg |
Incl. VAT: £150.56
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Product colour | Black |
| Minimum print length | 99.1 cm |
| Colour | No |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EZPL |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 5.8 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 1 kg |
Incl. VAT: £365.88
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 202 mm |
Incl. VAT: £377.88
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 177.5 mm |
| Depth | 220.8 mm |
| Height | 150.7 mm |
| Weight | 1.35 kg |
Incl. VAT: £408.60
Incl. VAT: £473.84
Incl. VAT: £512.74
Incl. VAT: £640.19
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.