Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME
SKU:
UVC-G4-Dome
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Night vision | Yes |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Lens viewing angle, vertical | 60° |
| Lens viewing angle, diagonal | 111° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 5 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 64.5 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 370 g |
| Weight (with stand) | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
Buy new:
Excl. VAT: £129.50
Incl. VAT: £155.40
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME
SKU:
UVC-G4-Dome
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Night vision | Yes |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Lens viewing angle, vertical | 60° |
| Lens viewing angle, diagonal | 111° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 5 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 64.5 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 370 g |
| Weight (with stand) | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
Description
Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME
Compact 4MP vandal-resistant (IK08) and weatherproof (IPx4) dome camera with integrated IR LEDs for crystal clear day and night vision.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Night vision | Yes |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Lens viewing angle, vertical | 60° |
| Lens viewing angle, diagonal | 111° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 5 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 64.5 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 370 g |
| Weight (with stand) | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £129.50
Incl. VAT: £155.40
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME” Cancel reply
Description
Ubiquiti UniFi Protect G4 Dome Camera UVC-G4-DOME
Compact 4MP vandal-resistant (IK08) and weatherproof (IPx4) dome camera with integrated IR LEDs for crystal clear day and night vision.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Night vision | Yes |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Lens viewing angle, horizontal | 86° |
| Lens viewing angle, vertical | 60° |
| Lens viewing angle, diagonal | 111° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 5 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Height | 64.5 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 370 g |
| Weight (with stand) | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UVC-G5-Bullet
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | white/Black |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 84.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 45.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 99.8° |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Supported video modes | 1512p |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Management software | UniFi Protect |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4 W |
| DC output voltage | 37, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Length | 74.4 mm |
| Diameter | 7.55 cm |
| Weight | 225 g |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
In Stock
Get Instant Price – £99.80Price range: Get Instant Price through £99.80 Ex VAT
SKU: 01195-001
In Stock
Excl. VAT: £276.28
Incl. VAT: £331.53
Incl. VAT: £331.53
SKU: UVC-AI-360
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Optical zoom | 32x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Internal memory | 1204 MB |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Live view | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Height | 49 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 655 g |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £297.50
Incl. VAT: £357.00
Incl. VAT: £357.00
SKU: NDS-5703-F360
In Stock
Excl. VAT: £708.08
Incl. VAT: £849.70
Incl. VAT: £849.70
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.