Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera
SKU:
UVC-AI-360
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Optical zoom | 32x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Internal memory | 1204 MB |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Live view | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Height | 49 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 655 g |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
Buy new:
Excl. VAT: £297.50
Incl. VAT: £357.00
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera
SKU:
UVC-AI-360
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Optical zoom | 32x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Internal memory | 1204 MB |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Live view | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Height | 49 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 655 g |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
Description
Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera
High-resolution pan-tilt-zoom camera with a 360° fisheye lens and built-in IR LEDs for panoramic, around-the-clock surveillance.The Camera AI 360 (AI 360) is a pan-tilt-zoom (PTZ) camera that provides panoramic, overhead surveillance of heavily populated indoor and outdoor areas. The AI 360 streams sharp 1920×1920 video at a smooth 30 frames per second (FPS), and its built-in IR LEDs ensure that every frame is crystal clear—day or night. Equipped with a 5 MP CMOS sensor and an ultra-wide, 360° fisheye lens, the AI 360 can quickly detect finite details within its expansive coverage area and capture them with pristine clarity. It’s also protected with rugged, weather and tamper-resistant housing, making it an ideal choice for shopping centers, parking lots, airports, train stations, and other transportation hubs. The AI 360 is a sophisticated, feature-rich camera, but it’s also designed to be incredibly easy to set up and incorporate into existing Protect deployments. It can be adopted in minutes and managed with either the UniFi Protect web application or mobile app.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Optical zoom | 32x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Internal memory | 1204 MB |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Live view | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Height | 49 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 655 g |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £297.50
Incl. VAT: £357.00
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera” Cancel reply
Description
Ubiquiti UVC-AI-360 Unifi AI 360 Dome IP security camera
High-resolution pan-tilt-zoom camera with a 360° fisheye lens and built-in IR LEDs for panoramic, around-the-clock surveillance.The Camera AI 360 (AI 360) is a pan-tilt-zoom (PTZ) camera that provides panoramic, overhead surveillance of heavily populated indoor and outdoor areas. The AI 360 streams sharp 1920×1920 video at a smooth 30 frames per second (FPS), and its built-in IR LEDs ensure that every frame is crystal clear—day or night. Equipped with a 5 MP CMOS sensor and an ultra-wide, 360° fisheye lens, the AI 360 can quickly detect finite details within its expansive coverage area and capture them with pristine clarity. It’s also protected with rugged, weather and tamper-resistant housing, making it an ideal choice for shopping centers, parking lots, airports, train stations, and other transportation hubs. The AI 360 is a sophisticated, feature-rich camera, but it’s also designed to be incredibly easy to set up and incorporate into existing Protect deployments. It can be adopted in minutes and managed with either the UniFi Protect web application or mobile app.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Optical zoom | 32x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Internal memory | 1204 MB |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| LED indicators | Activity, Link |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Live view | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 8.64 W |
| DC output voltage | 48 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Height | 49 mm |
| Diameter | 14.7 cm |
| Weight | 655 g |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: VIGI C540(4MM)
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TAPO C320WS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: VIGI C340-W(4MM)
In Stock
Excl. VAT: £91.98
Incl. VAT: £110.37
Incl. VAT: £110.37
SKU: 01195-001
In Stock
Excl. VAT: £276.28
Incl. VAT: £331.53
Incl. VAT: £331.53
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.