Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)
SKU:
TZE232
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
3 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)
SKU:
TZE232
Description
Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)
Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Red on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | P-Touch PT-1000, 1010, 1080, 1090, 1280, 1290, 2030, 2470, 2730, 7100, 9700, 9800, H75 |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 55 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 103 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 241.9 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
3 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)” Cancel reply
Description
Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE232)
Brother TZE-232 DirectLabel red on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Red on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | P-Touch PT-1000, 1010, 1080, 1090, 1280, 1290, 2030, 2470, 2730, 7100, 9700, 9800, H75 |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 55 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 103 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 241.9 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TZ211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22246
In Stock
Excl. VAT: £20.53
Incl. VAT: £24.63
Incl. VAT: £24.63
SKU: BDL7J000058040
In Stock
Excl. VAT: £36.92
Incl. VAT: £44.30
Incl. VAT: £44.30
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
SKU: DR2005
In Stock
Excl. VAT: £76.02
Incl. VAT: £91.22
Incl. VAT: £91.22
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.