Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)
SKU:
TN245C
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £80.32
Incl. VAT: £96.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)
SKU:
TN245C
Description
Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)
Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW DCP-9020CDW, MFC-9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | LED printing |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Vietnam |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 788 g |
| Weight | 424 g |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 150 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | LED printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 788 g |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 150 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW DCP-9020CDW, MFC-9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | LED printing |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 189.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £80.32
Incl. VAT: £96.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)” Cancel reply
Description
Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140 (TN245C)
Brother TN-245C Toner-kit cyan high-capacity, 2.2K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3140
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW DCP-9020CDW, MFC-9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | LED printing |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Vietnam |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 788 g |
| Weight | 424 g |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 150 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | LED printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 788 g |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 150 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW DCP-9020CDW, MFC-9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | LED printing |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 189.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TZ221
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60MA
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60PA
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11209
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22251
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK44205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
SKU: DR2005
In Stock
Excl. VAT: £76.02
Incl. VAT: £91.22
Incl. VAT: £91.22
SKU: DR2000
In Stock
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Incl. VAT: £93.95
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.