Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)
SKU:
TN2210
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £40.16
Incl. VAT: £48.19
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)
SKU:
TN2210
Description
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, FAX-2840, FAX-2940, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 283 x 136 x 47 mm |
| Package weight | 920 g |
| Weight | 463 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 920 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, FAX-2840, FAX-2940, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 136.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £40.16
Incl. VAT: £48.19
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)” Cancel reply
Description
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240 (TN2210)
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother Fax 2840/HL-2240
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, FAX-2840, FAX-2940, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 283 x 136 x 47 mm |
| Package weight | 920 g |
| Weight | 463 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 920 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, FAX-2840, FAX-2940, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 136.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TZ211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK44205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DKBU99
In Stock
Get Instant Price
SKU: DKN55224
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22212
In Stock
Excl. VAT: £30.50
Incl. VAT: £36.60
Incl. VAT: £36.60
SKU: BDL7J000058040
In Stock
Excl. VAT: £36.92
Incl. VAT: £44.30
Incl. VAT: £44.30
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
SKU: DR2005
In Stock
Excl. VAT: £76.02
Incl. VAT: £91.22
Incl. VAT: £91.22
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.