Cisco SFP-H10GB-CU1M InfiniBand/fibre optic cable
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-H10GB-CU1M InfiniBand/fibre optic cable
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
Description
Cisco SFP-H10GB-CU1M InfiniBand/fibre optic cable
The Cisco compatible 1m SFP+ to SFP+ 10 Gigabit Ethernet Direct Attach Cable is suitable for very short distances and offers a cost-effective way to connect switches within racks and across adjacent racks. This 10 Gigabit SFP+ to SFP+ is compatible with all Cisco products that support the SFP-H10GB-CU1M direct attach cable
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-H10GB-CU1M InfiniBand/fibre optic cable
The Cisco compatible 1m SFP+ to SFP+ 10 Gigabit Ethernet Direct Attach Cable is suitable for very short distances and offers a cost-effective way to connect switches within racks and across adjacent racks. This 10 Gigabit SFP+ to SFP+ is compatible with all Cisco products that support the SFP-H10GB-CU1M direct attach cable
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Package width | 227.1 mm |
| Package depth | 287.3 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 272.11 g |
Incl. VAT: £51.06
Incl. VAT: £70.52
Incl. VAT: £151.38
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.