Cisco SFP-H10GB-ACU10M InfiniBand/fibre optic cable 10 m SFP
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 10 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable length | 10 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-H10GB-ACU10M InfiniBand/fibre optic cable 10 m SFP
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 10 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable length | 10 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Description
Cisco SFP-H10GB-ACU10M InfiniBand/fibre optic cable 10 m SFP
Crossover and straight-through cables are used in order to connect switch ports or interfaces to network devices. Consult this table in order to see when to use each of these cable types. Find the device in the left-hand column and match it up with another device in the top row. The intersection of these two devices gives you the cable type used to connect them together.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 10 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable length | 10 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-H10GB-ACU10M InfiniBand/fibre optic cable 10 m SFP
Crossover and straight-through cables are used in order to connect switch ports or interfaces to network devices. Consult this table in order to see when to use each of these cable types. Find the device in the left-hand column and match it up with another device in the top row. The intersection of these two devices gives you the cable type used to connect them together.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 10 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable length | 10 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Package width | 227.1 mm |
| Package depth | 287.3 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 272.11 g |
Incl. VAT: £51.06
Incl. VAT: £70.52
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 5 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Cable length | 5 m |
| Package width | 227.1 mm |
| Package depth | 287.3 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 362.81 g |
Incl. VAT: £105.71
Incl. VAT: £151.38
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.