Riello SENTINEL DUAL 10KVA/3PH-1PH with 6A Charger (SDU-10000-TM-ER)
SKU:
SDU-10000-TM-ER
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello SENTINEL DUAL 10KVA/3PH-1PH with 6A Charger (SDU-10000-TM-ER)” Cancel reply
Description
Riello SENTINEL DUAL 10KVA/3PH-1PH with 6A Charger (SDU-10000-TM-ER)
Riello SENTINEL DUAL 10KVA/3PH-1PH with 6A Charger
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SYBTU1-PLP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 672 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Symmetra PX |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 23 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 159 mm |
| Depth | 700 mm |
| Package width | 203 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 864 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC6
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 7.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBTU2-PLP
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC17
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £54.49
Incl. VAT: £65.38
Incl. VAT: £65.38
SKU: APCRBC123
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 17.96 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 5.21 kg |
| Width | 152 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 146 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package weight | 5.53 kg |
In Stock
Excl. VAT: £79.79
Incl. VAT: £95.74
Incl. VAT: £95.74
SKU: RBC4
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13 |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Weight | 3.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
In Stock
Excl. VAT: £89.55
Incl. VAT: £107.46
Incl. VAT: £107.46
SKU: RBC18
In Stock
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Incl. VAT: £158.33
SKU: APCRBC116
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 36.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £202.69
Incl. VAT: £243.23
Incl. VAT: £243.23
SKU: APCRBC115
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
In Stock
Excl. VAT: £286.78
Incl. VAT: £344.13
Incl. VAT: £344.13
SKU: APCRBC159
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £293.53
Incl. VAT: £352.23
Incl. VAT: £352.23
SKU: RBC43
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 210.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 530.3 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
In Stock
Excl. VAT: £409.90
Incl. VAT: £491.88
Incl. VAT: £491.88
SKU: SRTG192XLBP2
In Stock
Excl. VAT: £2,693.53
Incl. VAT: £3,232.24
Incl. VAT: £3,232.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.