APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC17)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Buy new:
Excl. VAT: £54.49
Incl. VAT: £65.38
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC17)
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Description
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC17)
This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC17 9Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Back-UPS BV/BX/BVX/BE/BN models.
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
Excl. VAT: £54.49
Incl. VAT: £65.38
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC17)
This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC17 9Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Back-UPS BV/BX/BVX/BE/BN models.
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 672 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Symmetra PX |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 23 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 159 mm |
| Depth | 700 mm |
| Package width | 203 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 864 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 660 x 133 mm |
| Weight | 63.6 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 660 x 133 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13 |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Weight | 3.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 99.1 x 94 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Incl. VAT: £108.25
Incl. VAT: £158.33
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Incl. VAT: £352.23
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Incl. VAT: £500.38
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
Incl. VAT: £772.59
Incl. VAT: £3,232.24
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.