APC UPS Replacement Battery Cartridge (RBC18)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
8 In Stock
8 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APC UPS Replacement Battery Cartridge (RBC18)
RBC18 | APC UPS Replacement Battery Cartridge
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.7 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 302.3 x 101.6 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 302.3 x 101.6 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Technical Table
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
8 In Stock
8 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
APC UPS Replacement Battery Cartridge (RBC18)
RBC18 | APC UPS Replacement Battery Cartridge
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.7 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 302.3 x 101.6 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 302.3 x 101.6 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 168 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 4.68 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package weight | 5.14 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £63.95
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £65.38
Incl. VAT: £132.66
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 216 VAh |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 22.74 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 6.01 kg |
| Width | 132 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 150 mm |
| Package width | 168 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £139.89
Incl. VAT: £146.03
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 36.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £243.23
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
Incl. VAT: £340.26
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.