Mikrotik Chateau 5G ax wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (S53UG+M-5HAXD2HAXD-TC&RG502Q-EA)
SKU:
S53UG+M-5HAXD2HAXD-TC&RG502Q-EA
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £495.00
Incl. VAT: £594.00
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £495.00
Incl. VAT: £594.00
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik Chateau 5G ax wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (S53UG+M-5HAXD2HAXD-TC&RG502Q-EA)” Cancel reply
Description
Mikrotik Chateau 5G ax wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (S53UG+M-5HAXD2HAXD-TC&RG502Q-EA)
Mikrotik Chateau 5G ax wireless router Gigabit Ethernet Dual-band
Specifications:
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | MicroSIM |
| Performance | |
| Processor frequency | 1 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 1000 MB |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Indication light | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 1000 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Features | |
| Processor frequency | 1 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 1000 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| RAM capacity (Wi-Fi point) | 1000 MB |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Output voltage | 12 – 28 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 156 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90IG08T0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: 90IG07E0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £50.60
Incl. VAT: £60.72
Incl. VAT: £60.72
SKU: AFI-INS-UK
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Memory card slot(s) | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
In Stock
Excl. VAT: £91.43
Incl. VAT: £109.71
Incl. VAT: £109.71
SKU: CRS125-24G-1S-2HND-IN
In Stock
Excl. VAT: £159.49
Incl. VAT: £191.38
Incl. VAT: £191.38
SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
SKU: RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA
In Stock
Excl. VAT: £187.67
Incl. VAT: £225.21
Incl. VAT: £225.21
SKU: RUT956100100
In Stock
Excl. VAT: £194.36
Incl. VAT: £233.23
Incl. VAT: £233.23
SKU: D53G-5HACD2HND-TC&RG520F-EU
In Stock
Excl. VAT: £350.72
Incl. VAT: £420.86
Incl. VAT: £420.86
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD




Reviews
There are no reviews yet.