Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)
SKU:
RUTXR1000000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)
SKU:
RUTXR1000000
Description
Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)
Teltonika RUTXR1 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, HSUPA, LTE, WCDMA |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSUPA, WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Grey |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Data, Power, Signal strength, Status, WAN |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rates supported | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi frequency | 5 GHz |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 3G, 4G, HSUPA, LTE, WCDMA |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSUPA, WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | MiniSIM |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, HTTPS, SSH, SSL/TLS, TLS, WEP, WPA2-EAP, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| VPN support | DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC |
| Material | |
| Housing material | Steel |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Internal storage capacity | 0.256 GB |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 9 – 50 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.05 kg |
| Width | 272 mm |
| Depth | 122.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)” Cancel reply
Description
Teltonika RUTXR1 Cellular network router (RUTXR1000000)
Teltonika RUTXR1 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, HSUPA, LTE, WCDMA |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSUPA, WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Grey |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Data, Power, Signal strength, Status, WAN |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rates supported | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi frequency | 5 GHz |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 3G, 4G, HSUPA, LTE, WCDMA |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSUPA, WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | MiniSIM |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, HTTPS, SSH, SSL/TLS, TLS, WEP, WPA2-EAP, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| VPN support | DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC |
| Material | |
| Housing material | Steel |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Internal storage capacity | 0.256 GB |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 9 – 50 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.05 kg |
| Width | 272 mm |
| Depth | 122.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 355 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: FF.G1QTA.001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RUT200013000
In Stock
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Incl. VAT: £108.21
SKU: RUT241001000
In Stock
Excl. VAT: £119.50
Incl. VAT: £143.40
Incl. VAT: £143.40
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
SKU: RUTX14000200
In Stock
Excl. VAT: £282.88
Incl. VAT: £339.45
Incl. VAT: £339.45
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.