Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)
SKU:
RUT951
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)
SKU:
RUT951
Description
Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)
Teltonika RUT951 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting | DIN-rail |
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Industrial |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 287 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)” Cancel reply
Description
Teltonika RUT951 Cellular network router (RUT951)
Teltonika RUT951 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting | DIN-rail |
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Industrial |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 287 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RUT200013000
In Stock
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Incl. VAT: £108.21
SKU: RUT901
In Stock
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Incl. VAT: £136.07
SKU: RUTX14000200
In Stock
Excl. VAT: £282.88
Incl. VAT: £339.45
Incl. VAT: £339.45
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.