Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)
SKU:
RUT901 000000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)
SKU:
RUT901 000000
Description
Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)
Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Dual SIM support | Yes |
| 4G LTE category | 4 |
| SIM card type | MiniSIM |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Static route | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE/RED, UKCA, EAC, UCRF |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Dual SIM support | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| LED indicators | LAN, Power |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Features | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CE/RED, UKCA, EAC, UCRF |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Operating system installed | RutOS |
| Power | |
| Power supply | 9 W |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Weight | 297 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Antenna included | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)” Cancel reply
Description
Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black (RUT901 000000)
Teltonika RUT901 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Dual SIM support | Yes |
| 4G LTE category | 4 |
| SIM card type | MiniSIM |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Static route | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE/RED, UKCA, EAC, UCRF |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Dual SIM support | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| LED indicators | LAN, Power |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Features | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CE/RED, UKCA, EAC, UCRF |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Operating system installed | RutOS |
| Power | |
| Power supply | 9 W |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Weight | 297 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Antenna included | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SXTR&FG621-EA
In Stock
Get Instant Price
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
SKU: ATLGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £255.50
Incl. VAT: £306.60
Incl. VAT: £306.60
SKU: RUTX14000200
In Stock
Excl. VAT: £282.88
Incl. VAT: £339.45
Incl. VAT: £339.45
SKU: RUTX12000300
In Stock
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Incl. VAT: £422.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.