Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)
SKU:
RUT360000000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)
SKU:
RUT360000000
Description
Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)
Teltonika RUT360 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| DHCP client | Yes |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| SIM interface | 1.8 V |
| Number of SIM cards | 1 |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Silver |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | LAN, Speed, WLAN |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| SIM interface | 1.8 V |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| SIM card type | MiniSIM |
| SMS cell broadcast | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | IPSEC, IPSec |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| VPN support | DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | QCA9531 |
| Processor frequency | 0.65 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | LPDDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 247 g |
| Width | 100 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 30 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)” Cancel reply
Description
Teltonika RUT360 Cellular network router (RUT360000000)
Teltonika RUT360 Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| DHCP client | Yes |
| IP routing | Yes |
| Cellular interface | |
| SIM interface | 1.8 V |
| Number of SIM cards | 1 |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Silver |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | LAN, Speed, WLAN |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| SIM interface | 1.8 V |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| SIM card type | MiniSIM |
| SMS cell broadcast | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | IPSEC, IPSec |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| VPN support | DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | QCA9531 |
| Processor frequency | 0.65 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | LPDDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 247 g |
| Width | 100 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 30 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SXTR&FG621-EA
In Stock
Get Instant Price
SKU: RUT200013000
In Stock
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Incl. VAT: £108.21
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.