APCReplacement UPS Battery Cartridge (RBC33)
SKU:
RBC33
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £110.55
Incl. VAT: £132.66
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
APCReplacement UPS Battery Cartridge (RBC33)
APC RBC33 Replacement UPS Battery Cartridge
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APCReplacement UPS Battery Cartridge (RBC33)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £110.55
Incl. VAT: £132.66
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APCReplacement UPS Battery Cartridge (RBC33)” Cancel reply
Description
APCReplacement UPS Battery Cartridge (RBC33)
APC RBC33 Replacement UPS Battery Cartridge
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SYBT2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBCV210
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC48
In Stock
Excl. VAT: £121.69
Incl. VAT: £146.03
Incl. VAT: £146.03
SKU: APCRBC116
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 36.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £202.69
Incl. VAT: £243.23
Incl. VAT: £243.23
SKU: RBC7
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 24 V |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40.37 |
| Dimensions (WxDxH) | 152.4 x 182.9 x 172.7 mm |
| Weight | 11.7 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 152.4 x 182.9 x 172.7 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
In Stock
Excl. VAT: £242.15
Incl. VAT: £290.59
Incl. VAT: £290.59
SKU: APCRBC115
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
In Stock
Excl. VAT: £283.55
Incl. VAT: £340.26
Incl. VAT: £340.26
SKU: APCRBC105
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 864 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 85.72 |
| Weight | 24.6 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 572 mm |
| Package width | 311 mm |
| Package height | 279 mm |
| Package depth | 737 mm |
| Package weight | 26.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £403.44
Incl. VAT: £484.12
Incl. VAT: £484.12
SKU: RBC24
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
In Stock
Excl. VAT: £416.98
Incl. VAT: £500.38
Incl. VAT: £500.38
SKU: RBC55
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
In Stock
Excl. VAT: £422.06
Incl. VAT: £506.47
Incl. VAT: £506.47
SKU: SMX48RMBP2U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £643.82
Incl. VAT: £772.59
Incl. VAT: £772.59
SKU: SRT48RMBP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 29.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 536 mm |
| Package width | 594 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package weight | 37 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £918.55
Incl. VAT: £1,102.26
Incl. VAT: £1,102.26
SKU: SRT96BP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery voltage | 96 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 203.76 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 40.6 kg |
| Width | 85 mm |
| Height | 432 mm |
| Depth | 594 mm |
| Package width | 599 mm |
| Package height | 239 mm |
| Package depth | 831 mm |
| Package weight | 44.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,051.22
Incl. VAT: £1,261.47
Incl. VAT: £1,261.47
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.