APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC24)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Buy new:
Excl. VAT: £414.07
Incl. VAT: £496.88
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC24)
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Description
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC24)
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click View Compatible UPS Modelsbutton in Get Support Section at APC.com
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Excl. VAT: £414.07
Incl. VAT: £496.88
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
APC Replacement UPS Battery Cartridge (RBC24)
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click View Compatible UPS Modelsbutton in Get Support Section at APC.com
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £63.60
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 216 VAh |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 22.74 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 6.01 kg |
| Width | 132 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 150 mm |
| Package width | 168 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £138.91
Incl. VAT: £145.51
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
Incl. VAT: £329.74
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Incl. VAT: £365.08
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 210.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 530.3 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
Incl. VAT: £492.65
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
Incl. VAT: £767.22
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 1200 VAh |
| Battery voltage | 120 V |
| Certification | REACH |
| Battery life | 3 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 299.69 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 60.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Package width | 586 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Incl. VAT: £779.47
Incl. VAT: £3,209.80
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.