Wacom CINTIQ PRO 27 graphic tablet Black 5080 lpi 596 x 335 mm (DTH271K0B-ST)
SKU:
DTH271K0B-ST
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom CINTIQ PRO 27 graphic tablet Black 5080 lpi 596 x 335 mm (DTH271K0B-ST)” Cancel reply
Description
Wacom CINTIQ PRO 27 graphic tablet Black 5080 lpi 596 x 335 mm (DTH271K0B-ST)
Wacom DTH271K0B-ST CINTIQ PRO 27 graphic tablet Black 5080 lpi 596 x 335 mm
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Aspect ratio | 16:9 |
| Working area | 596 x 335 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Resolution | 5080 lpi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 8192 |
| Battery-free pen | Yes |
| Display | |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 10 ms |
| Pixel pitch | 0.15525 x 0.15525 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Colour gamut | 98% |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 68.3 cm (26.9″) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Power | |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 8.4 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 638 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 379 mm |
| Tablet weight | 7.2 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, DisplayPort to Mini DisplayPort, HDMI, USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Tablet stand | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Number of pen nibs | 10 |
| Power cable length | 1 m |
| USB cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CTL-4100K-N
In Stock
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £63.48
SKU: CTL-6100K-B
In Stock
Excl. VAT: £54.05
Incl. VAT: £64.86
Incl. VAT: £64.86
SKU: CTL-672-N
In Stock
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Incl. VAT: £81.42
SKU: CTC6110WLW1B
In Stock
Excl. VAT: £109.91
Incl. VAT: £131.89
Incl. VAT: £131.89
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.