Wacom Intuos graphic tablet Black 216 x 135 mm USB (CTL-6100K-B)
SKU:
CTL-6100K-B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £54.05
Incl. VAT: £64.86
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £54.05
Incl. VAT: £64.86
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Intuos graphic tablet Black 216 x 135 mm USB (CTL-6100K-B)” Cancel reply
Description
Wacom Intuos graphic tablet Black 216 x 135 mm USB (CTL-6100K-B)
Wacom Intuos CTL-6100K-B graphic tablet Black 216 x 135 mm USB
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Working area | 216 x 135 mm |
| Maximum reading height | 7 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Number of programmable keys | 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Pen number of buttons | 2 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 264 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 8.8 mm |
| Tablet weight | 390 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Pen holder | Yes |
| Number of pen tips | 3 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CTL-4100K-N
In Stock
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £63.48
SKU: CTL-672-N
In Stock
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Incl. VAT: £81.42
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.