Wacom Intuos S graphic tablet Black 2540 lpi 152 x 95 mm USB (CTL-4100K-N)
SKU:
CTL-4100K-N
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Intuos S graphic tablet Black 2540 lpi 152 x 95 mm USB (CTL-4100K-N)” Cancel reply
Description
Wacom Intuos S graphic tablet Black 2540 lpi 152 x 95 mm USB (CTL-4100K-N)
Wacom CTL-4100K-N Intuos S graphic tablet Black 2540 lpi 152 x 95 mm USB
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Working area | 152 x 95 mm |
| Maximum reading height | 7 mm |
| Tablet input type | Pen |
| Resolution | 2540 lpi |
| Number of programmable keys | 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 4096 |
| Accuracy pen | 0.25 mm |
| Battery-free pen | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Pen report rate (points per second) | 133 |
| Pen number of buttons | 2 |
| Display | |
| Display diagonal | 17.8 cm (7″) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
| Certification | CE |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| USB required | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 8.8 mm |
| Tablet weight | 230 g |
| Pen weight | 11.2 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Quick start guide | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Number of pen tips | 3 |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Corel Painter Essentials 6 Corel Aftershot 3 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| LED indicators | Power |
| Tool ID | Yes |
| Integrated pen storage cavity | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NR.R1REE.001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CTL-672-N
In Stock
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Incl. VAT: £81.42
SKU: CTC6110WLW1B
In Stock
Excl. VAT: £109.91
Incl. VAT: £131.89
Incl. VAT: £131.89
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.