Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)
SKU:
DT.BK6EK.00H
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)
SKU:
DT.BK6EK.00H
Description
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Bus type | DMI4 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | i7-13700 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | DVD±RW |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| Technical details | |
| Intel 64 | Yes |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Performance | |
| Embedded options available | Yes |
| Product type | PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Width | 163 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)” Cancel reply
Description
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BK6EK.00H)
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core i7-13700, 8GB, 512GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Bus type | DMI4 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | i7-13700 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | DVD±RW |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| Technical details | |
| Intel 64 | Yes |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Performance | |
| Embedded options available | Yes |
| Product type | PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Width | 163 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DT.BH4EK.006
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AB3ANH-MR6100
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: DT.BK6EK.007
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00C1-M000F0
In Stock
Excl. VAT: £488.67
Incl. VAT: £586.41
Incl. VAT: £586.41
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.