Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)
SKU:
DT.BH4EK.006
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)
SKU:
DT.BH4EK.006
Description
Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)
Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | N6005 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Pentium® Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Built-in speaker(s) | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 370 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 295 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wireless |
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | No |
| Country of origin | China |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)” Cancel reply
Description
Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black (DT.BH4EK.006)
Acer Aspire XC-840 Tower Desktop – Intel Pentium N6005, 8GB, 256GB SSD, Integrated Graphics, No Display, Windows 11, Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | N6005 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Pentium® Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Built-in speaker(s) | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 370 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 295 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wireless |
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | No |
| Country of origin | China |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: dq-vzqek-003
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00C1-M00080
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00E1-M00060
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90AR00C1-M000F0
In Stock
Excl. VAT: £488.67
Incl. VAT: £586.41
Incl. VAT: £586.41
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.