Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)
SKU:
DT.BK6EK.007
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)
SKU:
DT.BK6EK.007
Description
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor model | i5-13400 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 154 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Built-in speaker(s) | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Power supply | 180 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Width | 163 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 6.68 kg |
| Weight | 3.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 6.68 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Numeric keypad | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wireless |
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | No |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)” Cancel reply
Description
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics(DT.BK6EK.007)
Acer Aspire TC-1780 Tower Desktop – Intel Core Integrated Graphics
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor model | i5-13400 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 154 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Vertical |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Built-in speaker(s) | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Power | |
| Power supply | 180 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Width | 163 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 6.68 kg |
| Weight | 3.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 6.68 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Numeric keypad | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wireless |
| Keyboard connectivity | Wireless |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | No |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DT.BK6EK.00H
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: DT.BH4EK.006
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: dq-vzqek-003
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 4M9X8AA
In Stock
Excl. VAT: £24.15
Incl. VAT: £28.98
Incl. VAT: £28.98
SKU: 90AR00C1-M000K0
In Stock
Excl. VAT: £488.67
Incl. VAT: £586.41
Incl. VAT: £586.41
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.