Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300 (DR2300)
SKU:
DR2300
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £65.21
Incl. VAT: £78.25
Delivery Date:
Tuesday, Jun 2
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £65.21
Incl. VAT: £78.25
Delivery Date:
Tuesday, Jun 2
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300 (DR2300)” Cancel reply
Description
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300 (DR2300)
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Brother HL-L2300D / HL-L2340DW / HL-L2360DN / HL-L-2365DW / DCP-L2500D / DCP-L2520DW / DCP-L2540DN / DCP-L2560DW / MFC-L2700DW / MFC-L2720DW / MFC-L2740DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 222 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 471 g |
| Package weight | 795 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 795 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Pallet gross weight | 102.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TZ211
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60MA
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60PA
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11209
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11219
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11221
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22214
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22212
In Stock
Excl. VAT: £28.95
Incl. VAT: £34.73
Incl. VAT: £34.73
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.