Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)
SKU:
CS-DESKPRO-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)
SKU:
CS-DESKPRO-K9
Description
Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)
Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Resolution at capture speed | 1920×1080@60fps, 3840×2160@30fps, 3840×2160@60fps |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Supported video modes | 1080p, 1440p, 2160p |
| Audio | |
| Frequency range | 60 – 20000 Hz |
| RMS rated power | 14 W |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722, G.722.1, G.729, OPUS |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio Lip synchronization | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/2.8″ |
| Horizontal field of view | 71° |
| Effective sensor resolution | 12 MP |
| Gain control type | Auto |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Vertical field of view | 59° |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | IPS |
| Display diagonal | 68.6 cm (27″) |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Power | |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 630 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Package width | 779.8 mm |
| Package depth | 779.8 mm |
| Package height | 218.4 mm |
| Package weight | 16 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)” Cancel reply
Description
Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection(CS-DESKPRO-K9)
Cisco Webex Desk Pro with 27-inch 4K Screen, 12 MP Video Camera, Noise Cancelling Mic, USB-C Docking Connection
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Resolution at capture speed | 1920×1080@60fps, 3840×2160@30fps, 3840×2160@60fps |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Supported video modes | 1080p, 1440p, 2160p |
| Audio | |
| Frequency range | 60 – 20000 Hz |
| RMS rated power | 14 W |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722, G.722.1, G.729, OPUS |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio Lip synchronization | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/2.8″ |
| Horizontal field of view | 71° |
| Effective sensor resolution | 12 MP |
| Gain control type | Auto |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Vertical field of view | 59° |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | IPS |
| Display diagonal | 68.6 cm (27″) |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Power | |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 630 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Package width | 779.8 mm |
| Package depth | 779.8 mm |
| Package height | 218.4 mm |
| Package weight | 16 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 83Z46AA#ABU
Key Features:
| Brand | Poly |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £679.46
Incl. VAT: £815.35
Incl. VAT: £815.35
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-CODEC-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £9,249.24
Incl. VAT: £11,099.09
Incl. VAT: £11,099.09
SKU: CS-KIT-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.