Cisco GLC-FE-100BX-U network transceiver module
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | TX |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco GLC-FE-100BX-U network transceiver module
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | TX |
Description
Cisco GLC-FE-100BX-U network transceiver module
Features:
-Hot-swappable when deployed, the switch or router does not have to reboot.
-Supports the “pay-as-you-populate” model.
-Interchangeable with other 100BASE-X SFPs on the same line card.
-Supports the Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether or not the SFP is a Cisco qualified SFP.
-Optically interoperable with respective 100BASE-X Ethernet interfaces on the same link.
The Cisco 100BASE-FX SFP (part number GLC-FE-100FX) operates on ordinary multimode fiber-optic (MMF) link spans up to 2 kilometers long.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | TX |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco GLC-FE-100BX-U network transceiver module
Features:
-Hot-swappable when deployed, the switch or router does not have to reboot.
-Supports the “pay-as-you-populate” model.
-Interchangeable with other 100BASE-X SFPs on the same line card.
-Supports the Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether or not the SFP is a Cisco qualified SFP.
-Optically interoperable with respective 100BASE-X Ethernet interfaces on the same link.
The Cisco 100BASE-FX SFP (part number GLC-FE-100FX) operates on ordinary multimode fiber-optic (MMF) link spans up to 2 kilometers long.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | TX |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £88.02
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £246.39
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £850.78
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.