Epson TM-C3500 label printer Inkjet Colour 720 x 360 DPI 103 mm/sec Wired Ethernet LAN (C31CD54012CD)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Epson |
| Product Type | Label Printers |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 103 mm/sec |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Inkjet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (printing) | 30 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 425 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 283 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package weight | 15 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £1,109.90
Incl. VAT: £1,331.88
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Epson TM-C3500 label printer Inkjet Colour 720 x 360 DPI 103 mm/sec Wired Ethernet LAN (C31CD54012CD)
| Brand | Epson |
| Product Type | Label Printers |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 103 mm/sec |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Inkjet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (printing) | 30 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 425 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 283 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package weight | 15 kg |
Description
Epson TM-C3500 label printer Inkjet Colour 720 x 360 DPI 103 mm/sec Wired Ethernet LAN (C31CD54012CD)
Print your own labels
With the C3500 you can easily customise and print your own colour labels. Whether it’s printing packaging labels with colourful logos and pictures or tickets and ID cards with important barcodes and product information, this printer ensures you can print it all from one machine. It also helps you conform with GHS international chemical labelling guidelines, as labels can be printed on-demand without using pre-printed templates.
Durable inks
Thanks to the individual pigment ink cartridges, you can create fast-drying, highly detailed labels that are smudge, water and fade resistant. Not only will your labels look great, but the pigment ink’s long-lasting, durable qualities make it perfect for a wide variety of environments.
Easy-to-use
You can easily print on a wide selection of materials, including matte and glossy coated paper and filmic labels. This means you can create exactly the type of labels you need. The LCD screen displays ink levels and printer status information, while front operation and easy setup software means you can operate the printer without specialist training.
Saving you money
Thanks to individual pigment ink cartridges, this label printer is ideal for cutting printing costs with its low cost-per-label, as you only need to replace the colour used.
Technical Table
| Brand | Epson |
| Product Type | Label Printers |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 103 mm/sec |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Inkjet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (printing) | 30 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 425 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 283 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package weight | 15 kg |
Excl. VAT: £1,109.90
Incl. VAT: £1,331.88
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Epson TM-C3500 label printer Inkjet Colour 720 x 360 DPI 103 mm/sec Wired Ethernet LAN (C31CD54012CD)
Print your own labels
With the C3500 you can easily customise and print your own colour labels. Whether it’s printing packaging labels with colourful logos and pictures or tickets and ID cards with important barcodes and product information, this printer ensures you can print it all from one machine. It also helps you conform with GHS international chemical labelling guidelines, as labels can be printed on-demand without using pre-printed templates.
Durable inks
Thanks to the individual pigment ink cartridges, you can create fast-drying, highly detailed labels that are smudge, water and fade resistant. Not only will your labels look great, but the pigment ink’s long-lasting, durable qualities make it perfect for a wide variety of environments.
Easy-to-use
You can easily print on a wide selection of materials, including matte and glossy coated paper and filmic labels. This means you can create exactly the type of labels you need. The LCD screen displays ink levels and printer status information, while front operation and easy setup software means you can operate the printer without specialist training.
Saving you money
Thanks to individual pigment ink cartridges, this label printer is ideal for cutting printing costs with its low cost-per-label, as you only need to replace the colour used.
Technical Table
| Brand | Epson |
| Product Type | Label Printers |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 103 mm/sec |
| Maximum resolution | 720 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Print technology | Inkjet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (printing) | 30 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 425 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 283 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package weight | 15 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £24.87
Incl. VAT: £32.25
Incl. VAT: £97.64
Incl. VAT: £106.15
Incl. VAT: £133.86
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.