Riello Sentinel Dual / Tower 7Ah Battery Extension Pack use with the SDU/STW 5000/6000 (BTC-SDU-180V-BB-A3)
SKU:
BTC-SDU-180V-BB-A3
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello Sentinel Dual / Tower 7Ah Battery Extension Pack use with the SDU/STW 5000/6000 (BTC-SDU-180V-BB-A3)” Cancel reply
Description
Riello Sentinel Dual / Tower 7Ah Battery Extension Pack use with the SDU/STW 5000/6000 (BTC-SDU-180V-BB-A3)
Riello Sentinel Dual / Tower 7Ah Battery Extension Pack use with the SDU/STW 5000/6000
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SYBTU2-PLP
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC135
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 168 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 4.68 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package weight | 5.14 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBTU1-PLP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 672 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Symmetra PX |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 23 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 159 mm |
| Depth | 700 mm |
| Package width | 203 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 864 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBT2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBCV207
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC110
In Stock
Excl. VAT: £53.06
Incl. VAT: £63.67
Incl. VAT: £63.67
SKU: RBC33
In Stock
Excl. VAT: £110.12
Incl. VAT: £132.15
Incl. VAT: £132.15
SKU: RBC48
In Stock
Excl. VAT: £121.15
Incl. VAT: £145.38
Incl. VAT: £145.38
SKU: RBC18
In Stock
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Incl. VAT: £158.33
SKU: RBC43
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 210.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 530.3 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
In Stock
Excl. VAT: £409.90
Incl. VAT: £491.88
Incl. VAT: £491.88
SKU: RBC55
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
In Stock
Excl. VAT: £420.23
Incl. VAT: £504.27
Incl. VAT: £504.27
SKU: SMX120BP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 1200 VAh |
| Battery voltage | 120 V |
| Certification | REACH |
| Battery life | 3 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 299.69 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 60.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Package width | 586 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £654.10
Incl. VAT: £784.93
Incl. VAT: £784.93
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.