Riello Sentinel Dual 14Ah Battery Extension Pack for use with the SDH/VSD 2200/3000 (BTC SDH 72V BB M1)
SKU:
BTC SDH 72V BB M1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Riello Sentinel Dual 14Ah Battery Extension Pack for use with the SDH/VSD 2200/3000 (BTC SDH 72V BB M1)” Cancel reply
Description
Riello Sentinel Dual 14Ah Battery Extension Pack for use with the SDH/VSD 2200/3000 (BTC SDH 72V BB M1)
Riello Sentinel Dual 14Ah Battery Extension Pack for use with the SDH/VSD 2200/3000
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SYBTU1-PLP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 672 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Symmetra PX |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 23 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 159 mm |
| Depth | 700 mm |
| Package width | 203 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 864 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC32
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBCV210
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC6
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 7.68 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 195.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 27.46 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBTU2-PLP
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC110
In Stock
Excl. VAT: £53.06
Incl. VAT: £63.67
Incl. VAT: £63.67
SKU: RBC18
In Stock
Excl. VAT: £131.95
Incl. VAT: £158.33
Incl. VAT: £158.33
SKU: RBC24
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41 |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Weight | 2.59 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 68.6 x 152.4 x 94 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
In Stock
Excl. VAT: £416.98
Incl. VAT: £500.38
Incl. VAT: £500.38
SKU: RBC55
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 816 Wh |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 142 mm |
| Height | 173 mm |
| Depth | 183 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 183 x 173 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 86.69 |
In Stock
Excl. VAT: £420.23
Incl. VAT: £504.27
Incl. VAT: £504.27
SKU: SMX48RMBP2U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 162.55 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
| Package width | 589 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £643.35
Incl. VAT: £772.01
Incl. VAT: £772.01
SKU: SRT48RMBP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 29.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 536 mm |
| Package width | 594 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package weight | 37 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £916.73
Incl. VAT: £1,100.08
Incl. VAT: £1,100.08
SKU: SRTG192XLBP2
In Stock
Excl. VAT: £2,693.53
Incl. VAT: £3,232.24
Incl. VAT: £3,232.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.