ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)
SKU:
ASU630SS-480GQ-R
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £66.46
Incl. VAT: £79.75
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)
SKU:
ASU630SS-480GQ-R
Description
ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)
ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100.5 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £66.46
Incl. VAT: £79.75
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)” Cancel reply
Description
ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND (ASU630SS-480GQ-R)
ADATA Ultimate SU630 2.5″ 480 GB Serial ATA QLC 3D NAND
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | RoHS, CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100.5 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ASU650NS38-1TT-C
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ALEG-700-2TCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ALEG-700-512GCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASU630SS-960GQ-R
In Stock
Excl. VAT: £106.19
Incl. VAT: £127.43
Incl. VAT: £127.43
SKU: 0WYP0
In Stock
Excl. VAT: £142.98
Incl. VAT: £171.57
Incl. VAT: £171.57
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.