ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)
SKU:
ASU630SS-960GQ-R
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £106.19
Incl. VAT: £127.43
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)
SKU:
ASU630SS-960GQ-R
Description
ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)
ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 960 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 960 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £106.19
Incl. VAT: £127.43
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)” Cancel reply
Description
ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC (ASU630SS-960GQ-R)
ADATA ULTIMATE SU630 2.5″ 960 GB Serial ATA 3D2 QLC
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 960 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 960 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D2 QLC |
| Random write (4KB) | 65000 IOPS |
| Random read (4KB) | 40000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI, KC |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Compliance certificates | RoHS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ALEG-700-2TCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ALEG-700-256GCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ALEG-700-512GCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASU650SS-120GT-R
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASU650SS-240GT-R
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 4D98N
In Stock
Excl. VAT: £144.05
Incl. VAT: £172.86
Incl. VAT: £172.86
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.