ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)
SKU:
ASU650NS38-1TT-C
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)
SKU:
ASU650NS38-1TT-C
Description
ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)
ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Performance | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| TBW rating | 420 |
| SSD capacity | 1000 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 550 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | PC/notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| TBW rating | 420 |
| SSD capacity | 1000 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 550 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 3.5 mm |
| Depth | 80 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)” Cancel reply
Description
ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND (ASU650NS38-1TT-C)
ADATA Ultimate SU650 M.2 1000 GB Serial ATA III 3D NAND
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Performance | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| TBW rating | 420 |
| SSD capacity | 1000 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 550 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | PC/notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| TBW rating | 420 |
| SSD capacity | 1000 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 550 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 3.5 mm |
| Depth | 80 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ALEG-700-512GCS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASU650SS-240GT-R
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0WYP0
In Stock
Excl. VAT: £142.98
Incl. VAT: £171.57
Incl. VAT: £171.57
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.