Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
SKU:
RUT200
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £85.32
Incl. VAT: £102.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
SKU:
RUT200
Description
Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| 4G LTE category | 4 |
| SIM card type | MiniSIM |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Static route | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CB |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise-PEAP, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| LED indicators | LAN, Power |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Features | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CB |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Operating system installed | RutOS |
| Power | |
| Power supply | 9 W |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 83 mm |
| Weight | 125 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 74 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Antenna included | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £85.32
Incl. VAT: £102.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black” Cancel reply
Description
Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Teltonika RUT200 wireless router Fast Ethernet 4G Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| 4G LTE category | 4 |
| SIM card type | MiniSIM |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Static route | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CB |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise-PEAP, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Portable router |
| LED indicators | LAN, Power |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Features | |
| Processor frequency | 580 MHz |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CB |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Operating system installed | RutOS |
| Power | |
| Power supply | 9 W |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 83 mm |
| Weight | 125 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 74 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Antenna included | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90IG07E0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: RBD53IG-5HACD2HND
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: L009UIGS-2HAXD-IN
In Stock
Excl. VAT: £96.61
Incl. VAT: £115.93
Incl. VAT: £115.93
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: CRS504-4XQ-IN
In Stock
Excl. VAT: £504.40
Incl. VAT: £605.28
Incl. VAT: £605.28
SKU: CRS326-4C+20G+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £696.63
Incl. VAT: £835.96
Incl. VAT: £835.96
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.