AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)
SKU:
YD3200C5FHBOX
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)
SKU:
YD3200C5FHBOX
Description
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 3200G |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 12 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor cores | 4 |
| Box | Yes |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 8 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1250 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)” Cancel reply
Description
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box (YD3200C5FHBOX)
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 3200G |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 12 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor cores | 4 |
| Box | Yes |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 8 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1250 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 100-100001503WOF
Key Features:
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 5700X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| PCI Express slots version | 4 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000045
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000144BOX
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000644BOX
In Stock
Excl. VAT: £63.19
Incl. VAT: £75.83
Incl. VAT: £75.83
SKU: 100-100000063WOF
In Stock
Excl. VAT: £177.39
Incl. VAT: £212.86
Incl. VAT: £212.86
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.