Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)
SKU:
UVC-AI-Turret-B
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Turret |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Height | 111 mm |
| Diameter | 11.8 cm |
| Weight | 990 g |
Buy new:
Excl. VAT: £284.34
Incl. VAT: £341.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)
SKU:
UVC-AI-Turret-B
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Turret |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Height | 111 mm |
| Diameter | 11.8 cm |
| Weight | 990 g |
Description
Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)
All-weather, vandal-proof 4K PoE+ turret camera with enhanced AI capabilities and IR and visible LEDs for night vision.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Turret |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Height | 111 mm |
| Diameter | 11.8 cm |
| Weight | 990 g |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £284.34
Incl. VAT: £341.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)” Cancel reply
Description
Ubiquiti AI Turret IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall(UVC-AI-Turret-B)
All-weather, vandal-proof 4K PoE+ turret camera with enhanced AI capabilities and IR and visible LEDs for night vision.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Security Cameras |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Turret |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Height | 111 mm |
| Diameter | 11.8 cm |
| Weight | 990 g |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UVC-AI-Pro
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Optical zoom | 3x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Type | IP security camera |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 34.9, 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 19.7, 59.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 40, 127.7° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 4.1 - 12.3 mm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| DC output voltage | 48, 54, 57 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Length | 175.3 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 820 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
In Stock
Get Instant Price – £367.50Price range: Get Instant Price through £367.50 Ex VAT
SKU: 02125-001
In Stock
Excl. VAT: £433.23
Incl. VAT: £519.87
Incl. VAT: £519.87
SKU: 02060-001
In Stock
Excl. VAT: £1,891.05
Incl. VAT: £2,269.26
Incl. VAT: £2,269.26
SKU: 01965-003
In Stock
Excl. VAT: £1,948.50
Incl. VAT: £2,338.19
Incl. VAT: £2,338.19
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.