Ubiquiti UVC-AI-PRO UniFi AI Professional Black Indoor/Outdoor Camera
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Optical zoom | 3x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Type | IP security camera |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 34.9, 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 19.7, 59.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 40, 127.7° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 4.1 – 12.3 mm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| DC output voltage | 48, 54, 57 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Length | 175.3 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 820 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
Buy new:
Get Instant Price – £367.50Price range: Get Instant Price through £367.50 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UVC-AI-PRO UniFi AI Professional Black Indoor/Outdoor Camera
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Optical zoom | 3x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Type | IP security camera |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 34.9, 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 19.7, 59.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 40, 127.7° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 4.1 – 12.3 mm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| DC output voltage | 48, 54, 57 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Length | 175.3 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 820 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
Description
Ubiquiti UVC-AI-PRO UniFi AI Professional Black Indoor/Outdoor Camera
Equipped with a high-resolution 4K Ultra HD sensor, you can say goodbye to false alarms and tedious monitoring, thanks to the camera’s built-in AI technology. The advanced AI algorithms can accurately detect and classify various objects and movements, distinguishing between people, vehicles, and other objects. This ensures that you only receive meaningful alerts, allowing you to respond promptly to potential security threats.
A versatile 4K UHD camera built for both indoor and outdoor use. With 4K video resolution, 3x optical zoom, and advanced AI capabilities.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Optical zoom | 3x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Type | IP security camera |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 34.9, 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 19.7, 59.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 40, 127.7° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 4.1 – 12.3 mm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| DC output voltage | 48, 54, 57 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Length | 175.3 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 820 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
Get Instant Price – £367.50Price range: Get Instant Price through £367.50 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UVC-AI-PRO UniFi AI Professional Black Indoor/Outdoor Camera
Equipped with a high-resolution 4K Ultra HD sensor, you can say goodbye to false alarms and tedious monitoring, thanks to the camera’s built-in AI technology. The advanced AI algorithms can accurately detect and classify various objects and movements, distinguishing between people, vehicles, and other objects. This ensures that you only receive meaningful alerts, allowing you to respond promptly to potential security threats.
A versatile 4K UHD camera built for both indoor and outdoor use. With 4K video resolution, 3x optical zoom, and advanced AI capabilities.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Optical zoom | 3x |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Type | IP security camera |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 34.9, 109.9° |
| Lens viewing angle, vertical | 19.7, 59.9° |
| Lens viewing angle, diagonal | 40, 127.7° |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8″) |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 4.1 – 12.3 mm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 11 W |
| DC output voltage | 48, 54, 57 |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Length | 175.3 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 820 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £519.87
Incl. VAT: £2,353.21
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.