Cisco SFP-H10GB-CU2-5M InfiniBand/fibre optic cable
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2.5 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-H10GB-CU2-5M InfiniBand/fibre optic cable
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2.5 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
Description
Cisco SFP-H10GB-CU2-5M InfiniBand/fibre optic cable
Cisco SFP+ Copper Twinax (Figure 2) direct-attach cables are suitable for very short distances and offer a cost-effective way to connect within racks and across adjacent racks. Cisco offers passive Twinax cables in lengths of 1, 1.5, 2, 2.5, 3 and 5 meters, and active Twinax cables in lengths of 7 and 10 meters.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2.5 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-H10GB-CU2-5M InfiniBand/fibre optic cable
Cisco SFP+ Copper Twinax (Figure 2) direct-attach cables are suitable for very short distances and offer a cost-effective way to connect within racks and across adjacent racks. Cisco offers passive Twinax cables in lengths of 1, 1.5, 2, 2.5, 3 and 5 meters, and active Twinax cables in lengths of 7 and 10 meters.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2.5 m |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Package width | 227.1 mm |
| Package depth | 287.3 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 272.11 g |
Incl. VAT: £51.06
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | InfiniBand & Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight | 184.2 g |
Incl. VAT: £339.27
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.