Cisco SFP-10G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
Buy new:
Excl. VAT: £827.97
Incl. VAT: £993.56
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-10G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
Description
Cisco SFP-10G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP
The Cisco 10GBASE-LR-S SFP Module delivers a wide variety of 10-Gigabit Ethernet connectivity options for data centre, enterprise and service provider applications over single-mode fibre. This hot-swappable input/output transceiver plugs into an Ethernet SFP+ port of a Cisco switch and offers optical interoperability with 10GBASE XENPAK, 10GBASE X2 and 10GBASE XFP interfaces on the same link.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
Excl. VAT: £827.97
Incl. VAT: £993.56
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco SFP-10G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP
The Cisco 10GBASE-LR-S SFP Module delivers a wide variety of 10-Gigabit Ethernet connectivity options for data centre, enterprise and service provider applications over single-mode fibre. This hot-swappable input/output transceiver plugs into an Ethernet SFP+ port of a Cisco switch and offers optical interoperability with 10GBASE XENPAK, 10GBASE X2 and 10GBASE XFP interfaces on the same link.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-LR |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| Country of origin | China |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £29.15
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Incl. VAT: £56.79
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £246.39
Incl. VAT: £354.92
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.