APCUPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) (RBC2)
SKU:
RBC2
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “APCUPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) (RBC2)” Cancel reply
Description
APCUPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) (RBC2)
APC RBC2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Certification | PEP, EOLI, REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 64 mm |
| Height | 94 mm |
| Depth | 151 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package weight | 2.77 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RBC9
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Weight | 4.95 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 129.5 x 149.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBTU2-PLP
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APCRBC135
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 168 VAh |
| Certification | REACH |
| Battery life | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 4.68 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package weight | 5.14 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SYBTU1-PLP
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 672 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Symmetra PX |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 23 kg |
| Width | 107 mm |
| Height | 159 mm |
| Depth | 700 mm |
| Package width | 203 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package depth | 864 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: RBC33
In Stock
Excl. VAT: £110.12
Incl. VAT: £132.15
Incl. VAT: £132.15
SKU: APCRBC142
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 216 VAh |
| Battery voltage | 24 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 22.74 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 6.01 kg |
| Width | 132 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 150 mm |
| Package width | 168 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £116.57
Incl. VAT: £139.89
Incl. VAT: £139.89
SKU: RBC48
In Stock
Excl. VAT: £121.15
Incl. VAT: £145.38
Incl. VAT: £145.38
SKU: APCRBC115
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 38.13 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 419 mm |
| Package width | 292 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 1500 m |
In Stock
Excl. VAT: £286.78
Incl. VAT: £344.13
Incl. VAT: £344.13
SKU: APCRBC159
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £293.53
Incl. VAT: £352.23
Incl. VAT: £352.23
SKU: APCRBC105
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 864 VAh |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 85.72 |
| Weight | 24.6 kg |
| Width | 165 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 572 mm |
| Package width | 311 mm |
| Package height | 279 mm |
| Package depth | 737 mm |
| Package weight | 26.4 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
In Stock
Excl. VAT: £400.60
Incl. VAT: £480.72
Incl. VAT: £480.72
SKU: RBC43
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | UPS Batteries |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 210.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 530.3 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 215.9 x 533.4 x 76.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 66.5 |
In Stock
Excl. VAT: £409.90
Incl. VAT: £491.88
Incl. VAT: £491.88
SKU: SRTG192XLBP2
In Stock
Excl. VAT: £2,693.53
Incl. VAT: £3,232.24
Incl. VAT: £3,232.24
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.