HPE JZ356A Aruba AP-555 (RW) Indoor Wi-Fi 6 Access Point
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £298.85
Incl. VAT: £358.62
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE JZ356A Aruba AP-555 (RW) Indoor Wi-Fi 6 Access Point
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
Description
HPE JZ356A Aruba AP-555 (RW) Indoor Wi-Fi 6 Access Point
The HPE Aruba Networking 550 Series Campus Access Points provide high-performance Wi-Fi 6 connectivity to mobile and IoT devices in high density environments. Providing up to 5.37 Gbps combined aggregate data rate with dual radios and optional tri-radio mode, this series is built on Wi-Fi 6 standards (IEEE 802.11ax) and includes features such as OFDMA, bidirectional MU-MIMO, and target wait time (TWT) for better multi-user performance and improved efficiency. This series can be deployed using Zero Touch Provisioning, without on‑site technical expertise, for ease of implementation in branch offices and for remote work. HPE Aruba Networking Central provides a single pane of glass for overseeing wired and wireless LANs, WANs, and VPNs. AI‑powered analytics, end‑to‑end orchestration and automation, and advanced security features are built natively into the solution. The 550 Series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
High-performance Wi-Fi 6 access points (APs)provide up to 5.37 Gbps combined aggregate data rate
Optional tri-radio mode with two 5 GHz and one 2.4 GHz radio (4×4 MIMO).
Protects with encryption and authentication, secure credentials/keys storage, and user and IoT access policy enforcement firewalls (PEF).
IoT-ready with support for [1] Bluetooth 5 and Zigbee.
Two 5 Gbps ports for fast wired connectivity.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
Excl. VAT: £298.85
Incl. VAT: £358.62
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE JZ356A Aruba AP-555 (RW) Indoor Wi-Fi 6 Access Point
The HPE Aruba Networking 550 Series Campus Access Points provide high-performance Wi-Fi 6 connectivity to mobile and IoT devices in high density environments. Providing up to 5.37 Gbps combined aggregate data rate with dual radios and optional tri-radio mode, this series is built on Wi-Fi 6 standards (IEEE 802.11ax) and includes features such as OFDMA, bidirectional MU-MIMO, and target wait time (TWT) for better multi-user performance and improved efficiency. This series can be deployed using Zero Touch Provisioning, without on‑site technical expertise, for ease of implementation in branch offices and for remote work. HPE Aruba Networking Central provides a single pane of glass for overseeing wired and wireless LANs, WANs, and VPNs. AI‑powered analytics, end‑to‑end orchestration and automation, and advanced security features are built natively into the solution. The 550 Series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
High-performance Wi-Fi 6 access points (APs)provide up to 5.37 Gbps combined aggregate data rate
Optional tri-radio mode with two 5 GHz and one 2.4 GHz radio (4×4 MIMO).
Protects with encryption and authentication, secure credentials/keys storage, and user and IoT access policy enforcement firewalls (PEF).
IoT-ready with support for [1] Bluetooth 5 and Zigbee.
Two 5 Gbps ports for fast wired connectivity.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £92.46
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 196.7 mm |
| Depth | 196.7 mm |
| Weight | 350 g |
| Height | 35 mm |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Incl. VAT: £137.35
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| LED indicators | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
Incl. VAT: £261.73
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 17 W |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 700 g |
Incl. VAT: £280.60
Incl. VAT: £492.47
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.