TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP613)
SKU:
EAP613
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Delivery Date:
Monday, May 25
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Delivery Date:
Monday, May 25
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP613)” Cancel reply
Description
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP613)
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: Loco5AC
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 7 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Internal memory | 64 MB |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Throughput data rate | 450 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Antenna type | Internal |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Network, Power, Signal strength |
| Width | 179 mm |
| Depth | 77.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Height | 59.1 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Get Instant Price – £44.90Price range: Get Instant Price through £44.90 Ex VAT
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: EAP265 HD
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: NSM2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
In Stock
Get Instant Price – £67.50Price range: Get Instant Price through £67.50 Ex VAT
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £62.28
Incl. VAT: £74.74
Incl. VAT: £74.74
SKU: U6-Mesh
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.32 A |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 48.5 mm |
| Depth | 48.5 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 159.5 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £146.50
Incl. VAT: £175.80
Incl. VAT: £175.80
SKU: EAP783
In Stock
Excl. VAT: £410.70
Incl. VAT: £492.84
Incl. VAT: £492.84
SKU: UAP-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| power consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 940 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Output voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 228 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 50 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £539.81
Incl. VAT: £647.77
Incl. VAT: £647.77
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.