HPE ARUBA WIRELESS BASISSTATION (JX945A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1600 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ad, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 38 mm |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE ARUBA WIRELESS BASISSTATION (JX945A)
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1600 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ad, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 38 mm |
Description
HPE ARUBA WIRELESS BASISSTATION (JX945A)
The Aruba 300 Series APs offer a choice of operating modes to meet your unique management and deployment requirements.
Controller-managed mode – When managed by Aruba Mobility Controllers, Aruba 300 Series APs offer centralized configuration, data encryption, policy enforcement and network services, as well as distributed and centralized traffic forwarding
Aruba Instant mode – In Aruba Instant mode, a single AP automatically distributes the network configuration to other Instant APs in the WLAN. Simply power-up one Instant AP, configure it over the air, and plug in the other APs – the entire process takes about five minutes. If WLAN requirements change, a built-in migration path allows 300 Series Instant APs to become part of a WLAN that is managed by a Mobility Controller
Remote AP (RAP) for branch deployments
Air monitor (AM) for wireless IDS, rogue detection and containment
Spectrum analyzer, dedicated or hybrid, for identifying sources of RF interference
Secure enterprise mesh
For large installations across multiple sites, the Aruba Activate service significantly reduces deployment time by automating device provisioning, firmware upgrades, and inventory management. With Aruba Activate, the Instant APs are factory-shipped to any site and configure themselves when powered up.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1600 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ad, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 38 mm |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE ARUBA WIRELESS BASISSTATION (JX945A)
The Aruba 300 Series APs offer a choice of operating modes to meet your unique management and deployment requirements.
Controller-managed mode – When managed by Aruba Mobility Controllers, Aruba 300 Series APs offer centralized configuration, data encryption, policy enforcement and network services, as well as distributed and centralized traffic forwarding
Aruba Instant mode – In Aruba Instant mode, a single AP automatically distributes the network configuration to other Instant APs in the WLAN. Simply power-up one Instant AP, configure it over the air, and plug in the other APs – the entire process takes about five minutes. If WLAN requirements change, a built-in migration path allows 300 Series Instant APs to become part of a WLAN that is managed by a Mobility Controller
Remote AP (RAP) for branch deployments
Air monitor (AM) for wireless IDS, rogue detection and containment
Spectrum analyzer, dedicated or hybrid, for identifying sources of RF interference
Secure enterprise mesh
For large installations across multiple sites, the Aruba Activate service significantly reduces deployment time by automating device provisioning, firmware upgrades, and inventory management. With Aruba Activate, the Instant APs are factory-shipped to any site and configure themselves when powered up.
Technical Table
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1600 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ad, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 38 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £41.40
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £129.22
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 196.7 mm |
| Depth | 196.7 mm |
| Weight | 350 g |
| Height | 35 mm |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Incl. VAT: £137.35
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £492.47
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.