TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)
SKU:
EAP620 HD
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)
SKU:
EAP620 HD
Description
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)” Cancel reply
Description
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point (EAP620 HD)
TP-Link Omada AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP225
In Stock
Excl. VAT: £59.40
Incl. VAT: £71.28
Incl. VAT: £71.28
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
SKU: UK-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £64.87
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £77.85
SKU: UAP-AC-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 196.7 mm |
| Depth | 196.7 mm |
| Weight | 350 g |
| Height | 35 mm |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £114.46
Incl. VAT: £137.35
Incl. VAT: £137.35
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: UAP-AC-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 17 W |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 700 g |
In Stock
Excl. VAT: £233.83
Incl. VAT: £280.60
Incl. VAT: £280.60
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.