HPE Aruba JW797A AP-315 Controller Access Points
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Placement | Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 650 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE Aruba JW797A AP-315 Controller Access Points
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Placement | Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 650 g |
Description
HPE Aruba JW797A AP-315 Controller Access Points
HPE Aruba Networking AP-315. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 1733 Mbit/s. Security algorithms: 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White. Power consumption (max): 14.4 W
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Placement | Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 650 g |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
HPE Aruba JW797A AP-315 Controller Access Points
HPE Aruba Networking AP-315. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 1733 Mbit/s. Security algorithms: 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White. Power consumption (max): 14.4 W
Technical Table
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Placement | Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 650 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £129.22
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Throughput data rate | 5300 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 197 mm |
| Depth | 197 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 35 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £142.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.32 A |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 48.5 mm |
| Depth | 48.5 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 159.5 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Incl. VAT: £175.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| power consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 940 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Output voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 228 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 50 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
Incl. VAT: £444.19
Incl. VAT: £492.47
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.