TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)
SKU:
EAP225
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £59.40
Incl. VAT: £71.28
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)
SKU:
EAP225
Description
TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)
TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £59.40
Incl. VAT: £71.28
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)” Cancel reply
Description
TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) (EAP225)
TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: Loco5AC
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 7 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Internal memory | 64 MB |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Throughput data rate | 450 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Antenna type | Internal |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Network, Power, Signal strength |
| Width | 179 mm |
| Depth | 77.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Height | 59.1 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Get Instant Price – £44.90Price range: Get Instant Price through £44.90 Ex VAT
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: NSM2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
In Stock
Get Instant Price – £67.50Price range: Get Instant Price through £67.50 Ex VAT
SKU: UK-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £64.87
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £77.85
SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
SKU: U6-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Wireless Access Point | |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| AC input voltage | 24 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Power consumption (max) | 13 W | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
| Product colour | White | |
| 6 GHz | No | |
| 2.4 GHz | Yes | |
| 5 GHz | Yes | |
| VLAN support | Yes | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| Bluetooth | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| MIMO type | Multi User MIMO | |
| MIMO | Yes | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s | |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 | |
| Supported network protocols | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.1Q | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 4 | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 | |
| Power consumption (max) | 15.4 W | |
| Power consumption (typical) | 13.5 W | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes | |
| Input current | 0.5 A | |
| DC voltage range | 48 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Placement | Wall | |
| Product colour | White | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Certification | CE, FCC, IC | |
| Antenna type | Internal | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| Width | 96 mm | |
| Depth | 31.2 mm | |
| Weight | 460 g | |
| Height | 139.7 mm | |
| Mounting kit | Yes | |
| Mounting kit | Yes | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
In Stock
Excl. VAT: £142.06
Incl. VAT: £170.47
Incl. VAT: £170.47
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: U6-Enterprise
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| LED indicators | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £218.11
Incl. VAT: £261.73
Incl. VAT: £261.73
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.