TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point (EAP610)
SKU:
EAP610
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £66.27
Incl. VAT: £79.53
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point (EAP610)
TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point (EAP610)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £66.27
Incl. VAT: £79.53
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point (EAP610)” Cancel reply
Description
TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point (EAP610)
TP-Link EAP610 WiFi 6 Access Point
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TL-WA1201
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
SKU: UK-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £64.87
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £77.85
SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
SKU: U6-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Throughput data rate | 5300 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 197 mm |
| Depth | 197 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 35 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £119.00
Incl. VAT: £142.80
Incl. VAT: £142.80
SKU: U6-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Wireless Access Point | |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| AC input voltage | 24 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Power consumption (max) | 13 W | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
| Product colour | White | |
| 6 GHz | No | |
| 2.4 GHz | Yes | |
| 5 GHz | Yes | |
| VLAN support | Yes | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| Bluetooth | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| MIMO type | Multi User MIMO | |
| MIMO | Yes | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s | |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 | |
| Supported network protocols | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.1Q | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 4 | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 | |
| Power consumption (max) | 15.4 W | |
| Power consumption (typical) | 13.5 W | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes | |
| Input current | 0.5 A | |
| DC voltage range | 48 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Placement | Wall | |
| Product colour | White | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Certification | CE, FCC, IC | |
| Antenna type | Internal | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| Width | 96 mm | |
| Depth | 31.2 mm | |
| Weight | 460 g | |
| Height | 139.7 mm | |
| Mounting kit | Yes | |
| Mounting kit | Yes | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
In Stock
Excl. VAT: £142.06
Incl. VAT: £170.47
Incl. VAT: £170.47
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.